Malware a jak se ho zbavit

O co tedy jde? Malware je souhrnné označení škodlivého obsahu, jehož cílem je poškodit nebo nějakým způsobem narušit běžnou činnost vašeho počítače. Zahrnuje několik typů, např.:
– počítačové viry
– trojské koně
– počítačové červy
cyber zabezpečení.png
Mezi malware dále patří různé kriminální nebo reklamní viry. Velmi nebezpečný je v poslední době také ransome .
Všechny tyto typy mají jedno společné: jsou nežádoucí!
bezpečnost pc.jpg
Je všeobecně známo, že škodolibost má člověk od přírody v povaze. Proto není divu, že vytváření virů je pro mnohé zábava. Některé z nich mají však za cíl smazat data nebo získat přístup k nějakým soukromým údajům. Mohou např. požadovat výkupné, něco zaplatit apod. V takovém případě se ale jedné o trestnou, kriminální činnost.
Bohužel je název virus opravdu trefný. Dokáže se totiž šířit sám, sice ne vzduchem, ale uvnitř počítačové sítě. Pokud si ho ve svém počítači otevřete, začne vám napadat vaše soubory. Způsobí např. nežádoucí spouštění aplikací, samovolné otvírání oken apod.
Možná jste se už i vy učili ve škole o trojském koni. Opět i v tomto případě se jedná o příhodný název. Pokud alespoň trochu znáte pověst o Trojské válce, pak víte, že do města Tróje byl nastražen dřevěný kůň, do něhož se ukryli vojáci. Touto lstí se jim podařilo dobýt město.
Na podobném principu tedy pracuje i tento druh malwaru. Úplně nevinné si ho totiž stáhnete do počítače. Ihned si začne žít vlastním životem. Nejprve si ho nenápadně nainstalujete do počítače a pak udělá to, co se po něm chce.
Na rozdíl od koní vám červ „proleze“ počítačovou sítí a postupně nakazí ostatní počítače.
Jak se můžete chránit? Rozhodně si pořiďte nějaký antivirový a antimalwarový program. Nestahujte a neinstalujte neověřené programy. Nenavštěvujete s podivným obsahem plným vyskakovacích oken.