Proč máme tak rádi bazény


Proč milujeme zahradní bazény? Na tuto otázku lze odpovědět vícero způsoby a jedním z nich je vnímání tohoto prostředí dvěma tělesnými smysly – zrakem a hmatem.

Ostrý barevný kontrast v okolním prostředí

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, jek velký význam mají v životě barevné kontrasty? Někteří jedinci se nám sice snaží vnutit model ponurých barev s převahou černé a šedé (jen si všimněte, kolik lidí chodí takto oblékaných), ale přirozené je vnímat barvy ve své plně rozvinuté podobě tak, jak jsou obsaženy v barevné duze.

žena u bazénu

Barvy nejlépe v prostředí vyniknou svými kontrasty, jestliže vedle sebe umístíte například červenou a bílou, bude to kontrast dvou barev velmi ostrý. Toto bylo velmi oblíbené například krátce po druhé světové válce v podobě dámských červených šatů s bílými puntíky, které se dnes opět vrací do módy.

Vynikající ostrý barevný kontrast vytváří i zahradní obdélníkový bazén bazenygluc.cz. Jeho modrá hladina je vůči okolnímu svěže zelenému trávníku a kvetoucím rostlinám naprosto fascinující. Proto máme tak rádi bazény zapuštěné, instalované v přírodním prostředí, uprostřed zahrady, pokud možno se zajímavým výhledem do okolní krajiny. Bazén se pak stává nejnavštěvovanějším místem nejen kvůli jeho vodní výplni.

pohoda u bazénu

Nervová vlákna

Pobyt v bazénu bychom mohli přirovnat k relaxační masáži. Voda je jediné kapalné médium, v němž se můžeme pohybovat, plavat, vznášet i potápět, a veškerou činnost, kterou tu provádíme, zaznamenávají naše citlivé nervové receptory na pokožce. Tento nesmírně jemný dotekový kontakt s vodou je velmi příjemný, zvláště za příhodné teploty, proto se také bazény doporučují pro zklidnění mysli a regeneraci organismu po nemoci či úrazu. Nejvíce nervových receptorů je na chodidlech, proto také někdy postačí smočit v bazénu nohy, abychom ze sebe setřásli každodenní stres, který si domů přinášíme z městského prostředí.