Správné ošetření dělá divy

Koberec je skvělým doplňkem do každého interiéru, o tom není rozhodně pochyb. Můžeme jej využít nejen jako podklad, ale také ozdobu ve formě gobelínu.
Přesto nesmíme zapomínat na to, že potřebuje správnou péči a v případě nástěnného obrazu, se v některých případech neobejdeme ani bez restaurování koberců, které nabízí specializované firmy.

starý vysavač

Správné ošetření dělá divy

Nejagresivnějšími nepřáteli, které ohrožují naše koberce, jsou vlhkost, moli, hmyz, plísně a také dlouhodobé nečistoty.Proto by měli ležet na suchém podkladu. Při jakémkoli znečištění, pak musíme dbát na pečlivé odstranění všech nežádoucích látek. Jinak nám vzniknou nepěkné skvrny a mapy, které se nám postarají o vrásky na čele. Takové čištění pak bude pěkně velká dřina. Přitom bychom na ně neměli stavět ani žádný těžký nábytek nebo květináče.

textura koberce


Postačí vysávání po směru vlasu po rubu i líci.Klepání na klepadle je už dávno přežitek a navíc to není právě šetrná metoda. Proto raději silně znečištěný koberec svěřte do rukou odborníka, který používá velmi šetrné a profesionální metody.

Kdy se přistupuje k restaurování

Jedná se zejména o případy, kdy dojde k většímu poškození nebo uvolnění okrajů. Tehdy bychom měli zasáhnout co nejdříve. Tento proces je přitom celkem složitý, člověk by řekl, téměř jako mravenčí práce, ke které se musí přistupovat s velkým citem. Přitom se každý kus posuzuje velmi individuálně. Připravte se také na větší časovou náročnost, která vás pak ale překvapí nádherným výsledkem.

Jak celý proces vypadá

vPrůzkum
Zjišťuje se stav, technika, druh materiálu nebo rozsah poškození.Kromě toho se někteří specialisté zabývají studiem historických a současných souvislostí, které z jejich práce dělají umělecké dílo.

vKonzervování
Jedná se o soubor činností, které nechávají předmět v zachovalém stavu a nesnaží se přehnaně doplňovat chybějící části.

vRestaurování
Umělecké techniky a postupy slouží k oživení a zachování svěřených předmětů, které neztratí nic ze své krásy a estetiky.

vzor koberce

Samozřejmě existuje více možností a postupů. Záleží vždy na výběru konkrétní firmy.

Speciálně u koberců se posuzuje:

o stáří
o stupeň poškození a znečištění
o jedinečnost a kvalita
o + další použití