Pečujte o motor vašeho auta a dopřejte mu kvalitní olej


Jaký olej vybrat?


            Pokud auto dáváte do servisu, měli by v daném servisu vědět, co je konkrétně pro vaše auto nejlepší. V případě, že servis auta provádíte svépomocí doma, je dobré vědět, jaký olej vaše auto potřebuje. Nepochybně jste zaregistrovali, že existuje mnoho tzv. viskozitních tříd motorových olejů (např. 5w-30). Ale víte, co znamenají a to kde zjistíte, která je vhodná pro motor vašeho auta? Tuto informaci lze najít v „návodu k obsluze vozidla“, ale existují také webové stránky, na nichž ji rovněž najdete. Zde vás ale upozorním na to, že ne každý takový web je spolehlivým zdrojem informací. Nejlepší je vždy dodržovat doporučení od výrobce vozidla. Pro moderní motory, ať už zážehové nebo vznětové, jsou nejvhodnější plně syntetické oleje. Kvalitní syntetický olej zajišťuje bezproblémové starty, je díky němu možné prakticky okamžitě po nastartování vyrazit, chrání nejchoulostivější části motoru, má pozitivní vliv na dynamické vlastnosti motoru a spotřebu paliva. Vybírejte proto pečlivě, od kterého výrobce olej je. Nekvalitní olej mívá stejné vlastnosti, jako olej vyjetý. 
motorový olej


Viskozita není jediná důležitá vlastnost oleje


            Na kanystrech s motorovým olejem najdete i jiné údaje, než pouze viskozitu. Najdete tam také specifikace, jež daný olej splňuje. Většinou totiž v rámci jedné viskozitní třídy, výrobci motorových olejů nabízejí několik různých variant. Je tedy vhodné zjistit kromě předepsané viskozitní třídy rovněž, jakou přesně specifikaci má olej pro vaše auto splňovat. Zejména moderní vznětové motory vyžadují aditiva snižující tvorbu popílku. To je nezbytné z toho důvodu, aby se příliš nezanášel filtr pevných částic (DPF).  Oleje však mohou obsahovat i jiné přísady, zlepšující jeho vlastnosti.          
olejový filtr motoru   


Intervaly pro výměnu      


            Jak již bylo zmíněno výše, je nezbytné olej v motoru pravidelně měnit, jelikož své vlastnosti si neudrží navěky. Zde je potřeba pamatovat na výrobcem doporučený interval. V dnešní době jsou běžné intervaly poměrně dlouhé tzv. „longlife“ intervaly, jež mohou činit 30 000 kilometrů i více. Nicméně žádný odborník vám nedoporučí řídit se právě těmito, škodí totiž motoru a může se stát, že motor začne brát olej. To často končí drahými problémy a zkrácenou životností motoru. Rada odborníků zní, že optimální intervaly u většiny motorů, jež vyžadují syntetické oleje, jsou tak kolem 15 000 km mezi výměnami. Výjimečně to může být jen 10 000. Rozumný interval je nezbytné volit zejména u vozidel s přeplňovanými motory. Těch je již v dnešní době většina. 
část motoru


Nezapomeňte na filtr


            Při výměně motorového oleje je samozřejmostí vyměnit také olejový filtr. Kromě skutečnosti, že je nutné jej vyměnit, je dobré stejně jako u oleje, vybrat nějaký kvalitní. Na údržbě se zkrátka nešetří. Kdo šetří, ten obvykle moc dlouho nepojezdí. Rozhodně není špatné, zeptat se na radu zkušeného odborníka. Když autu dopřejete kvalitní motorový olej, můžete užívat bezstarostnou jízdu, ať už pojedete kamkoliv.