Vyrážíme na ples

Taky se těšíte na plesy? Ať už se taková událost koná na vsi či v metropoli, chceme vždy dobře reprezentovat. Dámy mají k dispozici spoustu rad. Budou Jaké šaty, boty, jaká kabelka se hodí, co doplňky, parfémy, šperky, nové trendy v účesech. Ale na pány se někdy tak trochu s dobrými radami zapomíná. A přitom se od nich přirozeně očekává, že budou dobrými průvodci celou událostí. Budou prostě správnými tanečníky a gentlemany. Není divu, že někteří pánové jsou z toho často před plesem trochu nejistí. Zvládnu to? Určitě, jen si zopakujme pár základních věcí.

vínový motýlek
Oblečení a obuv
Co na sebe? Nejvhodnější je klasický oblek tmavší barvy. Tím rozhodně nic nezkazíme. Doplníme ho světlou košilí, vhodnou „ladící“ kravatou či motýlkem. Pokud je ale na pozvánce uvedeno Black – tie, tak to pozor! Je nutné obléknout smoking. Přijít v něčem jiném by bylo nevhodné, neslušné. Ke smokingu volíme vždy bílou košili a motýlek. A z bot lakovky. Vždy myslíme na to, co oblékneme na cestu. Naprosto nevhodné je mít na společenském oblečení sportovní bundu! Opravdu nevypadá moc dobře, když z ní oblek „vykukuje“. K této příležitosti se hodí delší tmavý kabát. Boty mají nejen ladit s oblečením, ale měly by mít tenkou koženou podrážku. Boty sportovní a vycházkové s gumovou podrážkou jsou na ples nevhodné. Kromě toho, že většinou moc neladí se společenským oblečením se v nich obtížně tančí. Obuv musí být samozřejmě perfektně čistá!
noha v botě
Vhodný „nástup“
I když ples není událost, kde musíme být nastoupeni přesně na čas, měli bychom stihnout předtančení. Tím obvykle plesy začínají. A během plesu jsou pak vhodným námětem ke konverzaci. K místu u stolu přistupujeme elegantně, zdravíme známé a představujeme se těm, co ještě neznáme. Věnujeme se samozřejmě partnerce, kterou doprovázíme! Pomáháme jí při usedání ke stolu a během celého večera jsme k ní galantní. Nikde ji nenecháváme „zapomenutou“!

Tanec
K tanci vyzveme první svou dámu! Tuto zvyklost neporušujeme. Pak si samozřejmě můžeme zatančit i s někým jiným, ale věnujeme se především dámám u našeho stolu. Pokud mají doprovod (partnera či rodiče), obrátíme se vždy s prosbou o svolení k tanci nejdříve na něj. Pokud někdo vyzve k tanci naši partnerku, je slušné zatančit si také s tou jeho. Když se s tanečnicemi neznáme, vždy se představíme. Muž se představuje první! Po tanci doprovodíme ženu na její místo, poděkujeme jí i těm, co ji doprovází.
kravata v ruce
U stolu
Pokud sedíme, můžeme mít rozepnuté sako. Před vyzváním k tanci si ho však zapneme. Věnujeme se tanci a konverzaci. Chováme se uvolněně a elegantně. Pozor na alkohol. Měli bychom znát svou míru a tu nepřekračovat. Abychom se neuvolnili příliš a místo gentlemana se neocitli v naprosto jiné, ostudné roli.