Kdo šetří má za tři

Toto přísloví již není potřeba blíže objasňovat. Princip je jednoduchý – kdo chce něco získat, musí umět spořit. V našem článku vám přinášíme pět doporučení, díky kterým jistě ušetříte.

1.      Zapisujte si své výdaje
Přehled výdajů a příjmů si můžete vést v sešitě k tomu určeném, avšak pokud jste příznivci moderních technologií, tak jistě víte, že dnes již existuje celá řada mobilních aplikací pro správu osobních financí. Přehled vašich výdajů vám pomůže zjistit, za které položky utratíte nejvíce. Často zjistíte, že to jsou věci, které ve skutečnosti nepotřebujete.
úspory box
2.      Vyspěte se na to
Pokud právě uvažujete nad koupí dražšího statku, nechte si čas na rozmyšlenou. Je dost možné, že zboží, o kterém jste byli skálopevně přesvědčení, že ho musíte mít, vám na druhý den již nepřijde tak atraktivní. Tudíž se opravdu vyplatí přemýšlet, zda produkt tak moc potřebujete.

3.       Kvalita versus kvantita
Mnoho spotřebitelů nakupuje levnější výrobky a nehledí tolik na jejich kvalitu. Samozřejmě ne vždy znamená, že dražší výrobek je kvalitnější, nicméně zpravidla to tak opravdu bývá. Z dlouhodobého hlediska je pro vaši peněženku jistě lepší nakoupit kvalitní výrobky, které vydrží, než kupovat levnější výrobky v mnohem kratších intervalech. V důsledku vás pak levný výrobek může vyjít stejně draho, ne-li dráž, jako výrobek kvalitnější. Šetřit se v tomto případě nevyplatí ani na kvalitním jídle.

4.      Výlety do přírody místo kaváren
Znáte to – typická městská zábava. Kavárny, kino, restaurace…to všechno ale stojí hromadu peněz. Zkuste si někdy namísto obchodního centra udělat výlet do lesa či hor. Nejen, že vás to nabije pozitivní energií a zažijete příjemný relax, ale také vás to nic nestojí a ušetřené peníze můžete strčit třeba do prasátka.
zamykací pokladna
5.      Vařte doma
Vařením doma ušetříte spoustu peněz. Můžete vařit ze sezónních potravin na více dní. Při vaření používejte pokličku – ušetříte tím hodně energie, která uniká párou. A to, že je jídlo zdravější a víte, co obsahuje, je pouze příjemným bonusem.
I když víte, že nutně potřebujete šetřit, je dobré si čas od času dopřát malou radost. Vždyť nejen prací je člověk živ.