Naučme se šetřit

Málokdo se dnes už umí radovat z maličkostí. Stali jsme se konzumní společností a nevážíme si téměř ničeho. Kdo má málo ten chce víc a kdo má víc chce ještě víc. Nic nám nestačí, z ničím nejsme spokojeni.

Jet na dovolenou do kempu? To je pod naši úroveň, a tak si na dovolenou vezmeme půjčku. Porouchalo se nám auto? Tak ho prodáme a vezmeme si půjčku na nové. Málokdo si nechává své věci opravit, raději je vyhodíme a vezmeme si půjčku na nové. Neumíme se uskromnit a šetřit. Stačí se podívat do popelnic a zjistíte, jak je lidstvo rozhazovačné.

odpadky

Není žádnou ostudou vzít si druhou práci jako řešení momentální finanční krize v domácím rozpočtu. Nabídky půjček se na nás chrlí ze všech stran, tak proč je nevyužít, i když je vyhodíme za něco, co vlastně ani nepotřebujeme, ale proč se omezovat, že? A tak bereme půjčku za půjčkou a rychle přestáváme mít přehled, jestli je ještě zvládáme splátky splácet. Nezřídka se dostaneme do začarovaného kruhu, že se novou půjčkou snažíme splatit starou půjčku, až se jednou dostaneme na hranici našich finančních možností a začínají nám hrozit exekuce. A nejen hrozit, ale najednou máme v exekuci vlastní bydlení. Dostat se z exekucí už není zase tak jednoduché. Žádat o půjčku v bance je asi zbytečné, pokud jsme v exekuci, tak to už nad námi tzv. zlomili hůl. Pokud nám zbyla nějaké možnost, abychom nepřišli o střechu nad hlavou, tak jsou to nebankovní půjčky.

peníze

Není to lehká situace dostat se z exekucí, ale pokud jste vlastníkem nemovitosti, kterou můžete dát do zástavy a zároveň máte alespoň minimální příjem, z kterého jste schopni splácet, můžete to zkusit u nebankovní společnosti a požádat o nebankovní hypotéku. Mějte vždy přehled, kolik do vaší domácnosti peněz přichází a kolik ji opouští, jen tak se udržíte „nad nulou“ a nebudete se pomalu, ale jistě propadat do mínusu.