Dítě v autě

Mnoho rodičů ještě dnes považuje za poutání dětí v autě jako přehnanou nutnost, které by se nejraději vyhnuli. Zvláště, jedou-li s dětmi jen krátkou vzdálenost. Pak některým rodičům přijde úplně zbytečné, aby své děti připoutali.  Následky však bývají někdy až fatální. Proč a jak je důležité děti v autě poutat, a na co všechno byste si ještě měli dát pozor?

Myslíte si, že vaše dítě udržíte v náruči, takže není nutné ho nijak poutat? Omyl! Pokud není dítě v autě připoutané, a dojde-li k nárazu, v žádném případě ho nedokážete v náruči udržet. Náraz je tak silný, že je dítě vymrštěno obrovskou silou, která odpovídá pádu z výšky ze čtvrtého patra. Pokud dítě v autě nepřipoutáte, velmi riskujete jeho život.

Kdy je potřeba autosedačku, kdy podsedák, a kdy nic?
·         Pokud je dítě vyšší než 150 centimetrů, nebo váží více než 36 kilo, může v autě cestovat bez autosedačky či podsedáku. Stačí, když splňuje alespoň jednu z těchto podmínek.
·         V autosedačce může být dítě převáženo i na místě spolujezdce.
·         Podsedákk je z pohledu zákona druh autosedačky. Proto pro něj platí stejná pravidla.
·         Pokud auto není vybaveno bezpečnostními pásy, nesmí v něm jezdit děti mladší 3 let a dítě menší než 150 centimetrů nesmí jet na místě spolujezdce.

Kam je lepší dítě v autosedačce umístit?
To je důležitá otázka. Vepředu na místě spolujezdce na dítě dobře vidíte, ale vzadu je zase pro děti mnohem bezpečněji, takže je to určitě lepší varianta. Rodiče by si ale měli dát pozor na to, aby se na dítě za jízdy neotáčeli, čímž vystavují nebezpečí sebe i své děti. Pokud dítě v autě velmi pláče, pak je asi lepší, když si ho rodiče dávají vedle sebe, aby ho měli na očích.

Neustálým otáčením totiž hrozí strhnutí volantu a vyjetí auta ze silnice. Řidič je navíc nesoustředěný a náchylný k chybování.
Zapomínat byste neměli ani na zapnutí páčky dětské pojistky. Protože si děti rádi hrají, s různými tlačítky a páčkami, mohly by si sami rozepnout bezpečnostní pás.