Má být dítě středobodem vašeho světa?

Narození miminka je vždy pozitivní událostí. Dítka by měla být šťastná a spokojená, a měla by vycítit lásku milujících rodičů. Pokud však pečujete o své děti tak, aby jejich blaho bylo vrcholem jejich i vašich životů, dítko se snadno může stát středobodem vašeho světa. Celodenní kolotoč kolem vašeho miláčka se ale může převrhnout k vyčerpání a vystresování jeho rodičů. City, které přerostou v závislost, mohou zapříčinit nebezpečí pro zdravý růst vašich ratolestí. Navíc to dětem může spíše ublížit nežli pomoci. Jak tedy nalézt zdravou rovnováhu?

dítě

Své děti milujeme natolik, že se sami zříkáme svých životů a snažíme se všechen čas věnovat jim. Vyvyšujeme jejich zájmy, chutě, naladění… Mnohdy nám ale pak všechno přeroste přes hlavu, a to do výšin, ve kterých nám není ani trochu dobře. Jak je to možné? Vždyť děláme všechno podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí.

batole

Dítě jaké šéf rodiny

V posledních letech se výchova dětí a celkové nastavení řádu rodin proměnilo tak, že rodiče dělají pro své děti všechno. Jenomže všeho moc škodí. Snažíme se vžít do šablony vlastních představ a požadavků, a už nemyslíme na přirozený vývoj dětí, a nepodporujeme jejich rozvoj osobnosti. Všechny naše snahy ale mohou přerůst přes jisté hranice, a nakonec se vlastně stanou kontraproduktivní, což vede k opaku toho, co jsme si přáli a o co jsme po celou dobu usilovali.

Děti si ale snadno zvyknou na to, že jim rodiče všechno zařídí, všude je dovezou, všechno jim přinesou, vždycky něco vymyslí a zabaví je. Dětem však chybí i to, aby si mohly sami vymyslet činnost, která je bude bavit.

Dopřejte dětem trochu nudy

Psychologové radí, abychom my, rodiče, nebyli tak invazivní. Svým potomkům se nemusíme věnovat s maximálním nasazením, prospěje jim totiž, když jim dopřejeme trochu nudy. Donutí je to hledat si zábavu sami, což jim jen prospěje. Jedině tak z nich vyrostou samostatní, tvořiví a nesebestřední jedinci, kteří nebudou přesvědčeni o své vlastní důležitosti, nemajíce ani kousek pokory.

mimino

Nesnažte se být dokonalí

Dovolte si být normální, láskou chybující bytost, která na sebe nebude ve výchově svých potomků klást příliš vysoké nároky. Dělejte ve výchově kompromisy. Předejdete tak nejen vašemu zklamání, ale také tomu, že z vašeho dítka nevyroste nešťastný človíček, který se nebude pak o své štěstí umět postarat samo.